Διαδικτυακή Πύλη - Δήμος ΣιθωνίαςΔιαδικτυακή Πύλη - Δήμος ΣιθωνίαςΔιαδικτυακή Πύλη - Δήμος Σιθωνίας
Τηλέφωνο Επικοινωνίας
Ελλάδα, 63088

Παρουσίαση των έργων στο 1o ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΕΧΝΗΣ

sk1.jpg

Η επίσημη παρουσίαση των έργων του καλλιτεχνικού δρώμενου με τίτλο «Το Σκιάχτρο» πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το απόγευμα στο Λύκειο Αγίου Νικολάου.
Στο 1ο Μονοπάτι Τέχνης, 30 αναγνωρισμένοι καλλιτέχνες σηματοδοτούν εικαστικά την διαδρομή Άγιος Νικόλαος – Τζέσμα, δίνοντας μορφή στα σκιάχτρα, χρησιμοποιώντας διαφορετικά υλικά ο καθένας.

sk7.jpg

Ομιλητές στη χθεσινή εκδήλωση ήταν ο καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ κ.Σωκράτης Δεληβογιατζής και ο Ψυχαναλυτής, Δ/ντης Εργαστηρίων Παραστατικών Τεχνών κ. Ιωάννης Μήτρου.

sk5.jpg

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν και χαιρέτησαν ο Δήμαρχος Σιθωνίας, Ιωάννης Τζίτζιος, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Αγ.Νικολάου, Γιώργος Παρδάλης, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης  Σιθωνίας, Γιώργος Δαλδογιάννης, δημοτικοί και τοπικοί σύμβουλοι και πλήθος κόσμου.

Την εκδήλωση πλαισίωσαν τα χορευτικά τμήματα του Πολιτιστικού Συλλόγου «Η Βουρβουρού».

sk4.jpg

Το 1ο Μονοπάτι Τέχνης υλοποιείται με τη συνεργασία της Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης Σιθωνίας, της Δημοτικής Κοινότητας Αγ. Νικολάου και τη συνδρομή του Πολιτιστικού Συλλόγου «Η Βουρβουρού».
Τα έργα θα τοποθετηθούν από σήμερα στη διαδρομή Αγία Μαρίνα – Τζέσμα και θα είναι επισκέψιμα.

sk6.jpg

sk2.jpg